برای انجام برخی اعمال در واحد ثبت دامنه از جمله انتقال (فروش) یا لغو دامنه‌ي ثبت شده یا تأیید ثبت برخی دامنه‌ها حسب درخواست ایرنیک نیاز به ارسال نامه به ایرنیک است و در این نامه ها باید موارد درخواستی توسط شخص درخواست کننده تایید گردد. مهم‌ترین موردی که نیاز به ارسال مدارک پیش می‌آید درخواست ثبت دامنه‌های ir خاص است که نیاز به احراز هویت درخواست دهنده دارد. برای این احراز هویت ایرنیک درخواست مدارک شناسایی و تعهدنامه می‌کند.
نکته 1: نام و نام خانوادگی شما در شناسه‌ي ایرنیک‌تان باید دقیقاً مطابق کارت ملی یا شناسنامه‌ي شما باشد، اگر نه دامنه‌ي شما تأیید نخواهد شد. در این موارد معمولاً ایرنیک به شما ایمیلی ارسال خواهد کرد و باید درخواست تغییر نام هم بدهید (راهنمای درخواست تغییر نام).
نکته 2: ثبت قطعی دامنه ir نیازمند بررسی و تأیید ایرنیک است که بین 1 تا 24 ساعت کاری زمان می برد (در روزهای تعطیل و آخر هفته به‌ندرت تأیید دامنه انجام می‌شود). تجربه نشان داده اگر دامنه ثبتی شما شامل اسامی خاص یا نام افراد شهیر یا مناطق کشور یا کلمه‌های تجاری خاص نباشد در اولین ساعات کاری تایید می شود (لیست نام دامنه‌هایی که ممکن است برای تأیید مدارک نیاز داشته باشد یا تأیید نشود). پیشنهاد می شود ساعاتی پس از ثبت دامنه خود وارد شناسه خود در ایرنیک به آدرس www.nic.ir شوید و با کلیک بر روی گزینه «دامنه‌های من» از وضعیت دامنه خود مطلع گردید:

اگر وضعیت دامنه شما «دامنه ثبت و فعال است» بود یعنی دامنه شما تایید شده است.

اگر وضعیت دامنه شما «در انتظار تایید توسط واحد ثبت، پرداخت شده» بود یعنی هنوز توسط کارشناسان ایرنیک بررسی نشده است و باید صبر کنید.

اگر وضعیت دامنه شما «در انتظار تایید مدارک، پرداخت شده» بود یعنی برای تایید دامنه باید نامه تعهدنامه امضا شده همراه با اسکن یا کپی کارت ملی ارسال کنید و تا زمانی که این مدارک را ارسال نکنید و مدارک ارسالی با مشخصات ایرنیک‌تان مطابقت نداشته باشد دامنه شما تایید نخواهد شد.

نکته 3: برای ارسال مدارک میتوانید آنها را به نمابر ۲۲۲۹۵۷۰۰ ارسال نمایید یا در آدرس https://www.nic.ir/Upload_Document?doc_type=domain آپلود نمایید.
متن نامه تعهدنامه ایرنیک برای ثبت دامنه‌های خاص (دامنه‌هایی که نیاز به تایید مدارک دارد) در زیر آورده شده است. متن آماده شده‌ي این نامه که به نام و شناسه‌ي شما ساخته شده به صورت یک فایل PDF توسط ایرنیک به آدرس ایمیل شما که با آن شناسه ایرنیک ساخته‌اید ایمیل می شود. همچنین کسانی که شناسه ایرنیک را به طور مستقیم از طریق سامانه ایرنیک ساخته‌اند می‌توانند وارد حساب کاربری خود در سایت ایرنیک شوند و در «مرکز پیام» پنل کاربری ایرنیک‌شان پیام مربوط به ارسال مدارک را مشاهده کنند. در این پیام آیکن فایل pdf وجود دارد. اگر بر روی آن کلیک کنید فایل متن تعهدنامه بر روی کامپیوتر شما با فرمت PDF همراه با نام و شناسه ایرنیک شما دانلود می شود.
روش آپلود مدارک
در صفحه‌ی  ارسال مدارک به ترتیب ابتدا نام دامنه یا دامنه‌هایی را که ایرنیک برای آن‌ها درخواست مدرک کرده وارد کنید (www اول نام سایت‌ها جزو نام دامنه نیست،‌ آن را در نام دامنه‌تان ننویسید). گزینه‌ي «ثبت دامنه به طور کلی» را انتخاب کنید. سپس مدارک را آپلود کنید و حروف موجود در تصویر (CAPTCHA) را در کادر مربوط وارد کنید. در آخر دکمه‌ي «ارسال مدارک»‌ را کلیک کنید.نکته 1: اگر متن تعهدنامه دقیقاً مطابق با متن بالا نباشد ایرنیک دامنه شما را تایید نمی کند. توصیه می شود دقیقاً همان فایلی را که ایرنیک برای شما ارسال می کند دانلود کنید، پرینت بگیرید، به صورت دستی امضا کنید و اسکن یا کپی آن را به همراه اسکن یا کپی کارت ملی در سایت ایرنیک آپلود کنید یا برای ایرنیک فکس کنید.
نکته 2: باید امضای فرم تعهدنامه به صورت دستی انجام شود و سپس تصویر یا اسکن آن را در سامانه همراه با تصویر یا اسکن کارت ملی آپلود نمایید.
نکته 3: منظور از شناسه‌ي ایرنیک (نیک هندل یا NIC Handle) همان شناسه ای است که در زمان ساخت اکانت در ایرنیک برای شما ایجاد می شود، مثلاً mk1348-irnic.شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Deandre Baker Jersey