گاهی کاربران در هنگام ایجاد شناسه‌های ایرنیک خود به هر دلیلی در وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی خود دقت نمی‌کنند و به‌ویژه پیشوندهای نام یا پسوندهای نام خانوادگی خود را وارد نمی‌کنند. این موضوع در هنگام ارسال مدارک به ایرنیک سبب ایجاد مشکل می‌شود. ایرنیک به این موضوع بسیار توجه دارد که اطلاعات مندرج در مدارک شناسایی و درخواست‌های مالکان دامنه‌ها دقیقاً‌ منطبق با اطلاعات مالک شناسه‌ي ایرنیک باشد. در غیر این صورت ایرنیک از شما درخواست اصلاح مدارک برای اصلاح نام مالک دامنه را می‌کند.

نکته: روش تشریح شده در زیر برای کاربرانی مناسب است که شناسه‌ي ایرنیک‌شان را از خود سایت ایرنیک شاخته باشند و بتوانند به سامانه‌ي ایرنیک لاگین کنند. اگر از این مطلب مطمئن نیستید اما رمز عبورتان را هم به خاطر نمی آورید، کافی است درخواست «بازنشاندن گذرواژه» را در همان صفحه‌ي ورود به ایرنیک کلیک کنید. رمز عبور موقت به ایمیل‌تان فرستاده می‌شود. برای ورود به ایرنیک با این رمز عبور ایرنیک از شما پاسخ محرمانه‌تان را خواهد خواست. اگر به جای پرسش محرمانه یک رشته‌ي تصادفی از اعداد می‌بینید که باید پاسخ آن را بدهید و شما هیچ پاسخی به ذهن‌تان نمی‌آید به این معنی است که شناسه را مستقیم از خود سایت ایرنیک نساخته‌اید.
نکته: حتا اگر شناسه‌ي ایرنیک را از سایت ایرنیک ساخته باشید و بتوانید هم لاگین کنید اما پرسش و پاسخ محرمانه‌ي خود را به خاطر ندارید نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

روش ارسال درخواست اصلاح نام مالک شناسه
به یکی از دو روش زیر عمل کنید:
نکته: نام و نام خانوادگی خود را در این درخواست به صورت کامل و مطابق مدرک شناسایی خود با املای لاتین درج کنید. هم‌چنین پاسخ‌های محرمانه‌ي ایرنیک نیز همیشه با حروف لاتین نوشته می‌شوند. اگر خود ایرنیک از شما خواسته باشد که نام‌تان را اصلاح کنید یک متن آماده به صورت pdf برایتان می‌فرستد که در این صورت باید آن متن را با روش دوم توضیح داده شده در زیر تکمیل کنید.
1- روش نخست: متنی با محتوای مشابه متن زیر تهیه کنید و آن را به صورت دستی و با درج تاریخ امضا کنید:

مرکز محترم ثبت دامنه‌ي نقطه آی‌آر (ایرنیک)
سلام
احتراماً، این‌جانب ……………………………………. دارنده‌ي شناسه‌ي ایرنیک ……………… به آدرس ایمیل ………………………….. درخواست اصلاح و تکمیل نام و نام خانوادگی خود را در این شناسه‌ی ایرنیک دارم و کلیه‌ي مسؤولیت‌های این تغییر را بر عهده می‌گیرم.
پاسخ محرمانه‌ی این شناسه در ایرنیک «………………………» است.
امضا و تاریخ

2- روش دوم: یا می‌توانید متن زیر را تهیه کنید و به صورت دستی امضا کنید. متنی که خود ایرنیک به صورت pdf برای شما می‌فرستد همین متن است. در این متن پاسخ محرمانه درج نشده است. در عوض پاسخ محرمانه را از طریق آدرس ایمیلی که با آن شناسه را ساخته‌اید به آدرس ایمیل info@nic.ir بفرستید. ترجیحاً در ایمیل ارسالی نیز ذکر کنید که پاسخ محرمانه را به منظور پی‌گیری درخواست اصلاح نام و نام خانوادگی ارسال می‌کنید:

این‌جانب ……………………………………. به شناسه‌ي ایرنیک ……………………. درخواست اصلاح و تکمیل نام و نام خانوادگی خود را در این شناسه دارم و مسؤولیت این تغییرات را بر عهده می‌گیرم.
امضا و تاریخ

روش آپلود یا ارسال مدارک
درخواست را اسکن یا کپی بگیرید و به همراه اسکن یا کپی کارت ملی یا مدرک شناسایی معتبر در آدرس   https://www.nic.ir/Upload_Document?doc_type=handle آپلود کنید یا از طریق نمابر به شماره‌ی ۰۲۱-۲۲۲۹-۵۷۰۰ ارسال کنید. در صورتی که می‌خواهید مدارک را آپلود کنید به روش زیر عمل کنید.
در بخش  «مدارک مربوط به امور شناسه‌ها» به ترتیب در کادرهای مربوط شناسه‌ي ایرنیک خود یا آدرس ایمیل مربوط به آن شناسه را وارد کنید. گزینه‌ي «اعمال تغییرات/تنظیمات شناسه…» را انتخاب کنید. اسکن درخواست به همراه اسکن مدرک شناسایی را آپلود کنید و حروف مشاهده شده در تصویر (CAPTCHA) را در کادر مربوط به خود وارد کنید و دکمه‌ي «ارسال مدارک»‌ را کلیک کنید.

آپلود مدارک برای اصلاح نام و نام خانوادگیشما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Deandre Baker Jersey