سیاست مرکز ثبت دامنه‌ي آی‌آر بر این است که اجازه‌ي ثبت دامنه با هر نامی را به همه‌ي افراد نمی‌دهد. عمده‌ي ملاحظات ایرنیک در این زمینه بر جلوگیری از سوء استفاده از دامنه‌های ثبت شده متمرکز است. به همین دلیل ایرنیک برای ثبت برخی از نام‌های دامنه از درخواست کننده تعهدنامه به همراه مدرک شناسایی معتبر درخواست می‌کند. به علاوه تعدادی از نام‌های دامنه را نیز ایرنیک به عنوان دامنه‌های ملی یا عمومی رزرو نگه می‌دارد و اجازه‌ي ثبت آن‌ها را به کاربران عادی نمی‌دهد.

دامنه‌هایی که امکان ثبت آن‌ها برای کاربر عادی وجود ندارد
این دامنه‌ها اغلب در حوزه‌ي منافع ملی،‌عمومی یا فردی یا مصارف خاص قرار می‌گیرند و تنها مراجع ذی‌صلاح دولتی می‌توانند درخواست یا مجوز ثبت آن‌ها را بدهند و شامل موارد زیر می‌شوند:
1- نام‌های واحدهای کشوری یا حکومتی از جمله وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها یا دیگر نهادها یا مقامات کشوری که تنها در اختیار سازمان یا نهاد یا مقام مربوط قرار می‌گیرد.
2- نام استان‌ها، شهرستان‌ها، شهرها، روستاها و اغلب نام‌هایی که به عنوان نام یکی از مناطق کشور شناخته شود که تنها توسط واحد کشوری مربوط (استانداری،‌ شهرداری و…)‌ قابل ثبت است.
3- عوارض جغرافیایی کشور از قبیل کوه‌ها، رودخانه‌ها، دریاها و دریاچه‌ها، جنگل‌ها، جزیره‌ها، دشت‌ها، کویرها، غارها و مانند این‌ها که نیاز به دریافت مجوز کتبی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.
4- نام چهره‌های شناخته شده‌ي کشوری، ادبی، هنری،‌ فرهنگی، سیاسی، مذهبی، علمی یا فعالان شناخته شده‌ي دیگر زمینه‌های عمومی که در قید حیات باشند نیاز به اجازه‌نامه‌ي کتبی خود فرد دارد. معمولاً ایرنیک استفاده از این نام‌ها را حتا در نام‌های دامنه‌ي ترکیبی نیز اجازه نمی‌دهد.
5- نام چهره‌های شهیر درگذشته‌‌ي ملی،‌ تاریخی، مذهبی،‌ ادبی و… یا وقایع مهم تاریخی یا آثار تاریخی یا باستانی کشور که نیاز به مجوز کتبی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.
6- علاوه بر اینها برخی دامنه‌های عادی که حاوی کلمه‌هایی خاص باشد نیز بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معمولاً‌ ثبت نمی‌شوند. مثلاً ممکن است ایرنیک درخواست‌های ثبت دامنه‌هایی را که حاوی کلمه‌هایی مانند قرآن، مسجد،‌ القاب ائمه باشد یا برخی کلمه‌های عمومی دیگر مانند ناز تأیید نکند. در این صورت ایرنیک از طریق ایمیل به متقاضی اعلام می‌کند که ثبت این دامنه نیازمند مجوز است.

دامنه‌های که امکان ثبت آن‌ها به هیچ وجه وجود ندارد
این دامنه‌ها مربوط به حوزه‌ي اینترنت‌ند و برای مصارف بعدی رزرو شده‌اند. این دامنه‌ها عمدتاً نام سرویس‌های شناخته شده‌ي اینترنت یا پسوندهای دامنه‌های مشهورند که تقریباً‌ در تمام پسوندهای دامنه‌ي شناخته شده‌ی دیگر نیز به صورت رزرو نگه داشته می‌شوند. مثلاً شما نمی‌توانید دامنه‌ي info.ir یا com.ir را ثبت کنید یا درخواست ثبت دامنه‌ي email.ir یا web.ir را بدهید.
لیست کامل این دامنه‌ها را می‌توانید در لینک «نام و واژه‌های عمومی مربوط به اینترنت»‌ ببینید.

دامنه‌هایی که برای ثبت آن‌ها ایرنیک درخواست مدرک می‌کند
نخست توجه کنید که به طور قطعی نمی‌توان گفت برای کدام دامنه‌ها ممکن است ایرنیک از شما درخواست ارسال تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و موارد اشاره شده در پایین تنها بر حسب تجربه درج شده است.
نکته: ایرنیک برای هر شناسه‌ي ایرنیک (NIC Handle)‌ تنها یک بار نیاز به ارسال مدارک دارد. بنابراین اگر برای تأیید یک دامنه ایرنیک از شما درخواست تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و پس از ارسال مدارک شما دامنه تأیید شود پس از آن ایرنیک شناسه‌ي شما را به عنوان شناسه‌ی تأیید شده می‌شناسد و برای دامنه‌هاي دیگری که با آن شناسه درخواست ثبتش را بدهید از شما مدرک نخواهد خواست. البته اگر دامنه‌ي درخواستی شما از لیست دامنه‌های غیرقابل ثبت یا وضعیت خاص توضیح داده شده در بالا باشد ایرنیک باز هم درخواست شما را رد خواهد کرد.

عمده‌ي هدف ایرنیک در کنترل مدارک و احراز هویت متقاضیان ثبت دامنه پیش‌گیری از سوء استفاده از دامنه‌های ثبت شده است. به همین دلیل درخواست مدرک برای برخی از موارد ذکر شده در این لیست واضح است:
1- کلیه‌ي دامنه‌های مرتبه سوم آی‌آر از جمله co.ir و ac.ir و org.ir و… این دامنه‌ها هر کدام به شناسه‌ي نوع خاص خود (شرکتی،‌ دولتی یا آموزشی) نیاز دارند و به جز دامنه‌ي id.ir با شناسه‌ي شخص حقیقی ثبت نمی‌شوند. مقررات کامل را می‌توانید در مطلب «شرایط و ضوابط ثبت دامنه‌های مرتبه سوم ir» ببینید. این دامنه‌ها هرگز بدون ارسال مدارک ثبت نمی‌شوند.
2- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها از کلمه‌ي ایران یا ایرانی یا ایرونی یا مشابه آن‌ها استفاده شده باشد.
3- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها نام هر کدام از شهرها یا استان‌ها یا مناطق یا عوارض طبیعی یا آثار یا اماکن تاریخی شناخته شده وجود داشته باشد.
4- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها کلمه‌هایی که حایز اهمیت سیاسی باشد وجود دارد،‌ از جمله کلمه‌هایی مانند news یا خبر یا اخبار یا انتخابات و…
5- برخی دامنه‌هایی که نام‌شان نشان‌دهنده‌ي فعالیت مالی باشد از قبیل نام‌هایی که در ترکیب‌شان کلمه‌های بانک یا بیمه یا insurance و… وجود دارد.
6- برخی دامنه‌هایی که نام‌شان نشان‌دهنده‌ي فعالیت تجاری باشد، مثلاً نام‌هایی که در ترکیب‌شان کلمه‌های shop یا فروش استفاده شده باشد گاه نیاز به ارسال مدارک دارند.
7- دامنه‌هایی که در ترکیب نام‌شان اصطلاحات دینی و مذهبی وجود داشته باشد مانند عاشورا، کربلا، ظهور، القاب ائمه و… توجه کنید که امکان ثبت دامنه‌ای که تنها از نام یا لقب مشهور یکی از معصومان تشکیل شده باشد در حالت عادی وجود ندارد.
8- دامنه‌هایی که در نام‌شان اصطلاحات اینترنتی نظیر دانلود، vpn، چت، net و… وجود داشته باشد.
9- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌هایی نظیر school، مدرسه، آکادمی، دانشگاه، university و کلمه‌های مرتبط با مؤسسه‌های آموزشی مانند این‌ها استفاده شده باشد.
10- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌های مرتبط با حوزه‌ي صدا و سیما موجود باشد مانند tv یا sima.
11- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌ي love استفاده شده باشد.
12- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌های شهر، روستا، city یا village یا مانند این‌ها استفاده شده باشد.شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Deandre Baker Jersey